Наукові напрями викладачів кафедри ТОМВ

Канашевич  Георгій Вікторович – д.т.н., професор, завідувач кафедри

Напрям наукової роботи – спрямовані фізико-хімічні перетворення поверхневого шару оптичних матеріалів та формування оптичних мікроструктур концентрованими потоками енергії.

           Гордієнко Валентин Іванович – д.т.н., професор

           Коваленко Олександр Олексійович – к.т.н., доцент

           Коваленко Юрій Іванович – к.т.н., ст.викладач

Хижняк Євген Валерійович – к.т.н., ст. викладач

Напрям наукової роботи – фізико-технічні процеси електроерозійної обробки.

           Мацепа Сергій Михайлович – ст. викладач

Васильченко Віктор Юрійович – ст. викладач

Напрям наукової роботи – покращення економічних та екологічних показників автомобілів шляхом озонування палива.

Канашевич Георгій Вікторович – д.т.н., професор, завідувач кафедри технології та обладнання машинобудівних виробництв. 

Галузь наукових інтересів: інтегральна оптика, мікрооптика, нанооптика, мікрообробка та наноінженерія, процеси взаємодії концентрованих потоків енергії та спрямоване модифікування поверхневих шарів металів, кераміки, скла (на глибину до 200мкм).

Під керівництвом та безпосередній участі Г.В. Канашевича у ЧДТУ протягом 1998-2007 років створені лабораторії «Вакуумних та електронно-променевих методів обробки» та «Атомно-силової мікроскопії».

У 2004 році в рамках наукової діяльності кафедри фізики ЧДТУ при безпосередній участі Г.В. Канашевича створено Міжнародний навчально-науковий центр «Мікротехнології та обладнання» головною метою якого є підготовка спеціалістів і розробка інноваційних технологій для оптичної промисловості та оптичного приладобудування України.

Канашевич Г.В. – автор понад 150 наукових та методичних праць, у тому числі 2 монографій, 3 навчальних посібників з грифом Міністерства освіти і науки України, 8 авторських свідоцтв СРСР та 12 патентів України, 1 патенту Росії, член Українського матеріалознавчого товариства з 2006 року.

Результати наукових здобутків Г.В. Канашевича визнані в Україні, Росії, Білорусі, Молдові, Китаї, Англії.

У 2008 році за наукові та практичні досягнення в області інтегральної оптики та мікрооптики у групі вчених та підприємців України Г.В.Канашевич нагороджений золотою медаллю та дипломом лауреата Всеросійського Виставочного Центру на міжнародній виставці «OPTICS-EXPO 2008», за суттєвий внесок у розробку та створення оптичної техніки Г.В.Канашевич нагороджений «Почетным дипломом Всероссийского оптического общества им. Д.С. Рождественского»(диплом №188, 2008 рік, м. Санкт-Петербург).

Серед досягнень Канашевича Г,В, а саме, для машинобудування, оптичної промисловості, приладобудування практичну цінність представляють градієнтні структури, які утворені у поверхневому шарі (ПШ) прозорого матеріалу електронно-променевим модифікуванням поверхні цього матеріалу.

а)
б)

Картина подвійного променезаломлення у оптичному склі К8 (а), поверхня якого оброблена електронами через з’ємну маску Ni та через напилену тонку плівку Ni (б)

Результати наукової діяльності викладачів кафедри

      Викладачі кафедри в своїй науковій діяльності розвивають низку напрямків досліджень в сфері обробки матеріалів. Тематика наукових досліджень нерозривно пов’язана з потребами сучасної промисловості України. Роботи проводяться у тісній співпраці зі стейкхолдерами та представниками виробництва. Певним показником актуальності та високого рівня науково-дослідних робіт є апробація і захист кандидатських та докторських дисертацій. 

Новітні технології, методики, залежності, отримані в ході досліджень, активно впроваджуються в навчальний процес для підготовки бакалаврів та магістрів.  

 

Науково-технічна діяльність кафедри:

       Кафедра ТОМВ володіє єдиною у Європі технологією поверхневої електронно-променевої мікрообробки оптичних матеріалів (технічного і оптичного скла, оптичної кераміки, кварцу, ситалу тощо), яка дозволяє модифікувати поверхню і приповерхневий шар матеріалу на глибину до 200 мікрометрів (200·10 -6 м) за оптичними, механічними  і фізико-хімічними властивостями. Очолює роботу  Георгій Канашевич, д.т.н., професор.

      Нам вдалося знайти свій підхід до вирішення окремих проблем в  оптоелектроніці, мікрооптоелектромеханічних системах (МОЕМС) та мікроелектромеханічних системах (МЕМС), об’єднавши технологічні процеси мікроелектроніки, оптики  та виготовити спеціальне обладнання і розробити лабораторну технологію з виготовлення елементів мікрооптики  з лінійними розмірами 10…200 мкм, які інтегровані на єдиній основі (платі). 

       На теперішній час ведуться роботи  із створення елементів рефрактивної (заломлюючої) мікрооптики з оптичного і технічного скла, кварцу, оптичної кераміки.    

      Небагаточисельний  творчий колектив, який склався при виконанні даних робіт, має достатній науковий потенціал, особисті наробки ( понад 200 наукових праць, 12 патентів України, 5 авторських свідоцтв бувшого СРСР)

     На кафедрі ТОМВ  побудовано модель 3D принтера. Застосування знань та навичок з інженерної механіки, електротехніки, систем автоматизованого проектування, дозволило суттєво модернізувати його конструкцію. На основі бюджетних матеріалів та компонентів вдалось створити технічне рішення, що за своїми можливостями здатне конкурувати із моделями принтерів більш високого рівня і, відповідно, на порядок більшої вартості. Вдосконалення принтера продовжується, постійно апробуються нові підходи і ідеї по підвищенню якості надрукованих деталей.

Участь науково-педагогічних працівників кафедри в Українському матеріалознавчому товаристві

     Викладачі кафедри ТОМВ починаючи з 2011 року і по теперішній час є членами УКРАЇНСЬКОГО МАТЕРІАЛОЗНАВЧОГО ТОВАРИСТВА І.М. ФРАНЦЕВИЧА. Результати окремих розробок і наукових досліджень представлені в журналах «ВІСНИК УКРАЇНСЬКОГО МАТЕРІАЛОЗНАВЧОГО ТОВАРИСТВА І.М. ФРАНЦЕВИЧА» різних років: 

Г.В.Канашевич, В.І.Унрод, М.В.Голуб, С.М.Мацепа, Ю.І.Коваленко, Є.В.Хижняк

ВИКОРИСТАННЯ ЕЛЕКТРОННО-ПРОМЕНЕВОГО МЕТОДУ ОБРОБКИ ДЛЯ ВІДШАРУВАННЯ ПЛАСТИН МАЛОЇ ТОВЩИНИ З ПОВЕРХНІ ОПТИЧНОГО МАТЕРІАЛУ 2019 – №12

Тест на змочування поверхні скла після електронно-променевої мікрообробки / Ю.І. Коваленко, П.В. Петльований, М.П. Рудь, Г.В. Канашевич // Вісник Українського матеріалознавчого товариства. — 2012. — № 1(5). — С. 57-62. — Бібліогр.: 19 назв. — укр.

   

 В 2024 співробітниками кафедри ТОМВ підтверджено участь в УКРАЇНСЬКОМУ МАТЕРІАЛОЗНАВЧОМУ ТОВАРИСТВІ І.М. ФРАНЦЕВИЧА