Кафедра «Технології та обладнання машинобудівних виробництв» (ТОМВ) створена у2010 році шляхом об’єднання кафедр – «Технології машинобудування» (ТМ), «Обробка металів за спецтехнологіями» (ОМСТ) та «Інженерна та комп’ютерна графіка» (ІКГ).

На теперішній час навчальний процес кафедри забезпечує 16 викладачів, у тому числі 3 професори, 8 кандидатів технічних наук, 2 старших викладачі, 3 асистенти та 3 співробітники допоміжного персоналу.

Кафедра «Технології машинобудування» (історична довідка)

Історія кафедри починається з 1980 року, колиу Черкаській філії Київського політехнічного інституту (ЧФ КПІ) було започатковано підготовку інженерів-механіків широкого профілю зі спеціальності 0501 «Технологія машинобудування, металорізальні верстати і інструменти».

Аліпов Георгій Іванович,к.т.н., доцент, є засновником і першим завідувачем кафедри «Технологія машинобудування, металорізальні верстати і інструменти» (1980 р.).

Мироненко Валерій Вікторович, к.т.н., доцент, з1981 році завідувач кафедри «Технологія машинобудування».

 Кафедра здійснювала підготовку студентів вечірньої форми навчання зі спеціальності «Технологія машинобудування, металорізальні верстати і інструменти», а також одночасно з цим створювала нові спеціалізовані навчальні та науково-дослідні лабораторії, розробляла та комплектувала учбово-методичне забезпечення навчального процесу, проводила підготовку до дипломного проектування та випуску інженерів-механіків.

 

Биков Валентин Іванович, д.т.н., професор, очолює кафедрутехнології машинобудування з 1984 року. У цей час на кафедрі працює висококваліфікований склад викладачів, з яких 85% мають вчені ступені та звання. До складу кафедри входять дев’ять учбових та чотири науково-дослідних лабораторії, у яких виконуються госпдоговірні науково-дослідні роботи з актуальних проблем машинобудування.Кафедра здійснює підготовку студентів на денній, вечірній та заочній формах навчання. 

 

З 1989 року кафедра технології машинобудування була розділена на дві самостійні випускаючі кафедри – кафедру «Технології машинобудування» та кафедру «Металорізальні верстати та інструменти».

Аблязов Рауф Ахметович,д.т.н., професор, очолює кафедру «Металорізальні верстати та інструменти»з 1989 року.

Руденко Петро Олексійович, к. т.н., професор,очолює кафедру «Технології машинобудування» з 1989 по1993 рік.

В цей період на кафедрі в навчальний процес інтенсивно впроваджувалися комп’ютерні системи «ADEM», «КОМПАС» та «Симатрон». Студенти приймали участь в міжнародних комп’ютерних олімпіадах по тривимірному моделюванню.

Боровик Анатолій Іванович,к. т. н., доцент, очолює кафедру «Технологія машинобудування» з 1993 по 2010 рік. Кафедра «Технологія машинобудування» проводить підготовку фахівців за трьома рівнями: бакалавра, спеціаліста, магістра.

Основним завданням кафедри є підготовка висококваліфікованих інженерів-механіків для підприємств машинобудівного напрямку з використанням сучасних комп’ютерних технологій.

За період з 1980 р. кафедрою підготовлено понад 2500 спеціалістів серед яких дипломи з відзнакою одержало 64 особи.

Розвиток і подальше становлення спеціальності 7.090202 забезпечується шляхом підготовки викладацького складу через аспірантуру, створення матеріально-технічної бази спільно з підприємствами області.

За період 1994-2010 рр. на кафедрі опубліковано близько 250 друкованих робіт, 3 монографії в співавторстві, отримано 19 авторських свідоцтв, 25 раціоналізаторських пропозицій, розроблено та використовується у навчальному процесі понад 130 методичних видань.

Із 1989 року з кафедри «технології машинобудування» виділяється кафедра «Високоефективні процеси обробки».

                                                                         Кафедра «Високоефективні процеси обробки» (історична довідка)

Котельников Дмитро Іванович, д.т.н., професор, є засновником кафедри «Високоефективних процесів обробки» (ВПО).

Із 1989 по 1992 рік Котельников Д. І. працює заступником директора з наукової роботи Черкаського філіалу Київського політехнічного інституту (нині Черкаський державний технологічний університет) та завідувачем кафедри ВПО.

Котельников Д.І. є автором понад 160 наукових праць.

Поляков Святослав Петрович д.т.н., професор, очолює кафедру 1992 по 2007 рік. Він є автором 473 наукових праць, присвячених теоретичним та експериментальним дослідженням теплових процесів при плазмовій та електроерозійній обробці матеріалів. Результати його робіт впроваджені у виробництво на підприємствах України: Дніпропетровський машинобудівний завод (1989 р.); Криворізький центральний рудоремонтний завод (1990 р.);Черкаська ТЕЦ (2001 р.) Державне підприємство ’’Мотор-січ’’ (2004 р.) Державний науково-виробничий комплекс ’’Фотоприлад’’ (2004 р.) та ін., і відзначені медалями ВДНГ СРСР (1980 р.) і ВДНГ України (1988 р.). У наукових працях професора С.П. Полякова вирішено ряд важливих питання машинобудування та енергетики, запропоновано і впроваджено на виробництві нові прогресивні технології. Результати досліджень ядер атомів та фізики елементарних частинок, виконаних професором С.П. Поляковим, лягли в основу розробленої ним атрисної фізики, яка дає змогу пояснити властивості речовини і сутність фізичних явищ.

Професор С. П. Поляков підготував 15 кандидатів та одного доктора технічних наук і продовжує працювати з групою молодих науковців.

Губар Євген Якович, к.т.н, професор, з 2007 по 2010 рік очолював кафедру «Комп’ютеризовані технології високоефективної обробки матеріалів» (раніше кафедра ВПО).

У 1981 році Губар Є. Я. створює міжкафедральну лабораторію плазмового напилення, яка займається  дослідженнями і оптимізацією процесів нанесення захисних покрить з використанням плазми як джерела енергії, розробкою новітніх технологій отримання газотермічних покрить на деталях двигунів машин та механізмів в умовах тертя для підвищення їх моторесурсу та економії металу.

Автор більш ніж 80 наукових публікацій, в тому числі шести авторських свідоцтв СРСР.

 Канашевич Георгій Вікторович, д.т.н., професор, з 2010 і по теперішній час очолює кафедру «Технології та обладнання машинобудівних виробництв».

Галузь наукових інтересів: інтегральна оптика, мікрооптика, нанооптика, мікрообробка та наноінженерія, процеси взаємодії концентрованих потоків енергії з поверхневими шарами матеріалів.

З 1987 року по 2002 рік – відповідальний виконавець науково-дослідних робіт між Черкаським державним технологічним університетом та ЦКБ «Завод Арсенал», «Завод Арсенал» Національного космічного агентства України (м. Київ).

Під керівництвом та безпосередній участі Г.В.Канашевича у ЧДТУ на протязі 1998-2007 років створені лабораторії «Вакуумних та електронно-променевих методів обробки» та «Атомно-силової мікроскопії», ним проводилася підготовка з технології електронної обробки оптичних матеріалів 2 кандидатів наук, а з 2002 року 3 аспірантів та пошукачів.

У 2004 році в рамках наукової діяльності кафедри фізики ЧДТУ при безпосередній участі Г.В.Канашевича створено Міжнародний навчально-науковий центр «Мікротехнології та обладнання» головною метою якого є підготовка спеціалістів і розробка інноваційних технологій для машинобудування, оптичної промисловості та оптичного приладобудування України.

Має понад 140 науково-методичних праць – з них 2 монографії, 3 навчальних посібники з грифом МОНУ, 5 авторських свідоцтв СРСР, 6 патентів України, 1 патент Росії.

ІСТОРИЧНА ДОВІДКА ПРО СТВОРЕННЯ ЛАБОРАТОРІЇ ІМЕНІ ПРОФЕСОРА Г.М. ДУБРОВСЬКОЇ

У 1985 році шляхом укладання угоди між Черкаським філіалом КПІі Київським заводом «Арсенал» для виконання масштабних науково-дослідних робіт за напрямком – «Розробка технології електронно-променевого полірування оптичного скла» було створено лабораторію «Матеріалознавства та структурного аналізу». Лабораторія була оснащена найсучаснішим обладнанням: двома електронними мікроскопами (РЕМ100У та ЕМ200), енерго-масаналізатором ЕМАЛ-2, рентгенівським аналізатором ДРОН-3М. Очолила лабораторію к.х.н., с.н.с. Дубровська Г.М.

У 1986 році Г.М. Дубровська була обрана старшим науковим співробітником у Черкаський філіал політехнічного інституту. З 1987 року Г.М. Дубровська – завідувач міжкафедральної навчально-дослідної лабораторії матеріалознавства.

Працюючи в ЧДТУ, основним напрямком наукової діяльності Г.М. Дубровської стали розробки високоефективних методик дослідження поверхневих властивостей та структури границь контакту фаз різної фізико-хімічної природи (скло, ситал, п’єзокераміка, порошки карбідів, нітридів, оксиди, металополімери, композиції на основі тугоплавких сполук тощо). У 1997 році їй було присвоєно вчене звання професора з високоефективних процесів обробки.

Дубровська Галина Миколаївна автор 270 наукових праць, 3 монографій, 20 авторських свідоцтв, 4 патентів України. Монографія “Газофазне осадження покрить з нітриду титану” отримала визнання за кордоном (Німеччина). Навчальний

посібник з дисципліни “Системи сучасних технологій” (гриф Міністерства освіти та науки України) частина І (1997р.), частина ІІ (2003р.) та частина ІІІ (2006р.) написаний українською мовою став першим в Україні для підготовки студентів економічних спеціальностей.

Працюючи в університеті Дубровська Г.М. внесла значний внесок у підготовку спеціалістів для народного господарства України. Результати її наукових робіт використано в учбовому процесі для спеціальностей 7.090208 «Машини та технології високоефективних процесів обробки», 6.070800 «Бакалавр екології», 7.070801 «Екологія та охорона навколишнього середовища», 7.091602 «Хімічна технологія неорганічних речовин», 6.092100 «Промислове та цивільне будівництво».

У 2011 році лабораторія отримала назву «Міжкафедральна навчально-дослідна лабораторія фізичного матеріалознавства імені професора Г.М. Дубровської».

Значний внесок в розвиток міжкафедральної лабораторії зробили учні проф. Дубровської Г.М.