Штучний інтелект (ШІ), безперечно, є геніальною розробкою людства. Він безупинно розширює свій вплив на планеті та є невід’ємною частиною освітнього процесу, інженерної і наукової діяльності. Пошук інформації та її обробка, проєктування та виготовлення сучасного прецизійного обладнання для обробки матеріалів, аналітика та експертні оцінки, пропозиції щодо прийняття рішень та безліч інших дій просто неможливі, на теперішній час, без електронних технологій, без «думки» та «порад» ШІ.
Сучасні галузі машинобудування зосереджуються на проєктуванні та виготовленні прецизійних машин і механізмів, роботів маніпуляторів, програмного забезпечення, що за своєю суттю передбачає інтеграцію ШІ, датчиків і механізмів таким чином, щоб роботизовані системи безпомилково могли сприймати навколишнє середовище, ухвалювати рішення та виконувати дії.
Надзвичайно складний для України період, з 2014 і донині, позначається на машинобудівній галузі так, що значна кількість інженерних і науково-технічних розробок проводиться в умовах приватного виробництва та в лабораторіях ВНЗ, використовуючи аналоги і прототипи закордонних досягнень.
При цьому, ряд закордонних наукових програм розробляються для технічної підтримки та розвитку ВНЗ по всьому світу. До цих програм приєдналася і приватна компанія BCN3D Technologies (Gavà, Catalonia) , яку засновано у 2019 році, що працює в галузі «Виробництво промислового обладнання» за напрямами «3D-друк, подвійна екструзія, подвійний екструдер, FDM, адитивне виробництво, швидке прототипування, дизайн, виробництво, виготовлення, дизайн продукту, інновації, інженерія та електроніка». BCN3D Technologies продовжує робити важливі кроки, щоб досягти своєї мети – запровадження цифрових технологій у виробництві. З цієї нагоди компанією представлені інженерні рішення і дизайн роботизованої руки BCN3D Moveo, які розроблені з нуля та у співпраці з Departament d’Ensenyament Generalitat de Catalunya. Маніпулятор повністю надрукований за допомогою технології адитивного виробництва, та його електроніка керується програмним забезпеченням Arduino. Компанія вказує на те, що розроблена нею роботизована рука-маніпулятор адаптована для студентів та недорога у відтворюванні, може використовуватися багатьма освітніми програмами: механічний дизайн, автоматика, промислове програмування тощо.
Саме цей маніпулятор BCN3D Moveo відтворено колективом кафедри технологій та обладнання машинобудівних виробництв Черкаського державного технологічного університету з метою використання в освітніх програмах: «Комп’ютерне конструювання обладнання та розробка технологій машинобудування», «Обробка металів за спецтехнологіями», «Технології машинобудування» спеціальності 131 – Прикладна механіка, (автори Петро Дмитренко, Євген Хижняк, Георгій Канашевич). Корпус роботизованої руки-маніпулятора виготовлено також на кафедрі технологій та обладнання машинобудівних виробництв за допомогою розробленого на кафедрі 3D-принтера (автор Євген Хижняк).
Наразі на кафедрі технологій та обладнання машинобудівних виробництв ЧДТУ проводяться роботи у напрямі вдосконалення і розширення технологічних можливостей цієї розробки.
Галерея зображень
